• Είμαστε κολλητοί αλλά μήπως υπάρχει ερωτική διάθεση;;

• Συζητήστε θέματα για τις κοινωνικες σχέσεις με άλλους ανθρώπους και τη φιλία
Συζητήστε θέματα για τις κοινωνικες σχέσεις με άλλους ανθρώπους και τη φιλία
 #133  από aleka10
 15 Απρ 2016, 14:45
Γεια σας.. Είμαι 29 χρονών και έχω έναν κολλητό φίλο στην ηλικία μου.. Πηγαίναμε μαζί στο σχολείο από το Γυμνάσιο.. Σπουδάζαμε σε διαφορετικές πόλεις οπότε χαθήκαμε λίγο αλλά μιλούσαμε 2 - 3 φορές την εβδομάδα και λέγαμε τα νέα μας (που θα βγούμε, αν γνωρίσαμε κάποιον/κάποια, τέτοια γενικά) Γύρω στα 25 επιστρέφω Αθήνα, αυτός επέστρεψε ένα χρόνο αργότερα γιατί πήγε και στρατό και άρχισε η επικοινωνία μας να γίνεται πιο συχνή. Μιλούσαμε στα τηλέφωνα κάθε μέρα για μία ώρα περίπου μετά τη δουλειά και κάποιες φορές έπαιρνα στο κινητό μου πρωινό μηνυματάκι με την "καλημέρα" του. Κάποιες φορές κανονίζαμε γρήγορο ποτάκι μετά τη δουλειά οι δύο μας ή πήγαινε ο ένας στο σπίτι του άλλου και ξεμέναμε εκεί. Με τόση στενή σχέση πλέον τον ξέρω όπως ξέρω τις γραμμές της παλάμης μου.. Εν τω μεταξύ είχαν μεσολαβήσει σχέσεις και γι αυτόν και για μένα.. Εγώ μάλιστα είχα και μία σχέση δύο χρόνων όπου ο τότε σύντροφος μου ζήλευε απίστευτα που ξέμενα σπίτι του. Ζήλευε γιατί του ακύρωνα αρκετές φορές τις εξόδους μας για να περάσω χρόνο με το κολλητό μου και κατέληγα να κοιμάμαι στο ημίδιπλο κρεβάτι του (το κρεβάτι που είχε ως φοιτητής) στην μικρή του γκαρσονιέρα. Δικαιολογήμενα ζήλευε, δε λέω αλλά είναι ο κολλητός μου... Κάποια στιγμή χωρίσαμε και αισθάνθηκα μία ελευθερία που δεν περίμενα ότι θα την ένιωθα γιατί ήμουν πολύ καλά μαζί του και με κάλυπτε πολύ. Ο κολλητός μου συνέχιζε να κάνει περιστασιακές σχέσεις αρκετά συχνά και οκ μπορεί να με πείραζε που δεν κανόνιζε μαζί μου για να πάει να βρεί όποια να 'ναι... Βέβαια υπήρχαν φορές που τους το ακύρωνε τελευταία στιγμή για να καθίσουμε μαζί να δούμε ταινία σπίτι του και να μπερδευτούμε στην κουζίνα φτιάχνοντας ποπ-κορν...και η αλήθεια είναι ότι το ευχαριστιόμουν άπειρα που τις άφηνε τελευταία στιγμή για μένα... Αρχικά ήμουν σίγουρη ότι αισθανόμουν τόση ικανοποίηση γιατί ήταν εγωιστικό το θέμα... Μια φορά όμως (τώρα τελευταία ) που καθόμασταν στο κρεβάτι του και βλέπαμε ταινία (τον έπεισα να δούμε ερωτικό-ρομαντική και ας τις βαριόταν) από το υπολογιστή που είχαμε στα πόδια μας (μισός υπολογιστής στο ένα μου πόδι μισός υπολογιστής στο δικό του πόδι) έβαλε το χέρι του πίσω από το λαιμό μου και άρχισε να μου χαϊδεύει τον ώμο και να μου δίνει τα ποπ-κορν στο στόμα... Τότε άρχισα να σκέφτομαι ότι μήπως δεν είναι μόνο εγωιστικό το θέμα αλλά ότι θέλω όλη την προσοχή του και τα χάδια του;;; Συνεχίστηκε για αρκετή ώρα αυτή η ατμόσφαιρα μέχρι που πήρε τον υπολογιστή από τα πόδια μου και παραμέρησε τα ποπ-κορν και με πήρε πολύ σφιχτή αγκαλιά και με φιλούσε όχι ακριβώς και απολύτως ερωτικά αλλά και κάπως τρυφερά...Συνεχίζαμε να βλέπουμε ταινία, ευτυχώς ήταν ρομαντική και δε χρειαζόταν να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένη οπότε πάνω κάτω ήξερα τι γινόταν γιατί το μυαλό μου ήταν στα φιλιά του και στα χάδια του τα απαλά. Κάποια στιγμή τελείωσε η ταινία και κοιμηθήκαμε στο κρεβάτι του πολύ κοντά κοιτάζοντας ο ένας τον άλλον αγκαλιά. Αισθανόμουν ότι η καρδιά μου ακούγεται, αυτός φαινόταν πολύ ψύχραιμος και ήρεμος λες και ήξερε τι έπρεπε να κάνει... Σκέφτηκα μήπως έπρεπε να κάνω κάτι αλλά δίστασα... Με φίλησε στο μάγουλο πολύ πολύ κοντά στα χείλη (είμαι σίγουρη) και μου είπε καληνύχτα, οπότε κοιμηθήκαμε... Το πρωί ξύπνησε πιο νωρίς και μου άφησε ένα σημείωμα με την καλημέρα του και μου έδωσε ένα φιλί ενώ κοιμόμουν...αλλά τον κατάλαβα γιατί μόνο σ αυτόν είχα το μυαλό και ας κοιμόμουν... Από τότε μιλάμε κανονικά φιλικά αλλά εμένα μου έχει μπει για τα καλά το μικρόβιο... Πως λέτε ότι πρέπει να κινηθώ;;
 #180  από anetos
 09 Μάιος 2016, 18:02
Φιλια μεταξυ ανδρα κ γυναικας που κοιμουνται στο ιδιο δωματιο φιλικα δεν υπαρχει κ μη παριστανετε τους αφελεις κ οι δυο.Εγω φιλος γινομαι με οσες δεν γουσταρω ερωτικα αλλα κ παλι δεν ξαπλωνουμε στο ιδιο δωματιο γιατι τοτε ειμαστε υποκριτες αν δεν παραδεχομαστε οτι παμε γυρευοντας.Απλα ψαχτηκατε κ αφου δεν βρηκατε κατι καλο η σας εφτυσαν ολοι κ ολες τωρα πατε στην ευκολη λυση που ειχατε σε ετοιμοτητα για οταν ξεμεινετε.Σε λιγο θα αρχισεις να λες οτι ταχα ειχες διπλα σου αυτο που εψαχνες και επιτελους το καταλαβες κ τετοιες φουστανιες
 #185  από anetos
 11 Μάιος 2016, 16:18
Οι άνδρες συνηθως μετά τα 29 τους χρόνια συνηθως αρχίζουν να ελκονται άπο νεότερες γυναίκες.Αυτός δεν σε ήθελε πολυ στα νιάτα σου ωστε να κανει κίνηση αφου σε είχε στο πιάτο .Τώρα που θα σιτεψης θα σε θέλει μονο για υπηρέτρια και για να διαιωνίσει το είδος του κι οχι για ερωμένη.Δεν θα είσαι ποτέ το μωρό του.Εκτος αν είναι φρικτής εμφάνισης μειωμένης αυτοπεποιθεσης κ σερνόταν δηθεν σα φιλος πίσω σου τοσα χρονια με την ελπίδα ότι όταν σε φτυσουν όλοι θα του κάτσεις
 #354  από maria_erwteymeni
 27 Σεπ 2016, 00:09
κοιτα υπαρχει φιλια αναμεσα σε μια γυναικα και εναν αντρα αλλα δεν ξερεις ποτε ποτε αρχιζει ο αλλος να το βλεπει αλλιως πρεπει να το καταλαβεις μονη σ απο τον χαρακτηρα τ που αλλαζει.......αμα αρχιζει και σ φερεται παραξενα τοτε πρεπει να καταλαβεις οτι μπορει να αρχισε να σε βλεπει αλλιως
 #355  από maria_erwteymeni
 27 Σεπ 2016, 00:17
νηπως ερωτευτικατε χωρις να το καταλαβαιτε καμια φορα συμβαινει αυτο σε δυο ατομα αναμεσα σε μια γυναικα και εναν αντρα που ειναι κολητοι...μπορει να συμβει χωρις να το καταλαβεις αλλα μετα δεν ξερεις πως να το αντιμετωπισεις και περιμενεις να κανει αυτος την πρωτη κινηση αλλα αμα δεν το κανει πρεπει να ξεκαθαρισεις εσυ την κατασταση αμα εισαι ερωτευμενη μαζι τ
 #371  από _Chrysa_
 29 Οκτ 2016, 05:07
Και μόνο που αναρωτιέσαι είναι αρκετό για να σε πείσει ότι το μεταξύ σας δεν είναι μόνο φιλικό (όχι σίγουρα από την πλευρά σου) συνεπώς και δε γίνεται να συνεχίσετε την σχέση σας με αυτή τη βάση.
Ακόμα ελπίζω να κατάλαβες ότι είναι απαγορευτικό ενώ έχεις σχέση να ξαπλώνεις με άλλο άνδρα εκτός αν είναι ο αδερφός σου ή ο πατέρας σου ,έτσι; Σκέψου να ξάπλωνε αυτός με την κολλητή του,πώς θα σε έκανε αυτό να νιώσεις; Καλό είναι να σκεφτόμαστε και τον άλλο...