• Πόσο επηρεάζουν τα ΠΡΕΠΕΙ τη ζωή μας? Ακολουθούμε το όνειρο το δικό μας ή όλων των υπολοίπων?

• Εσωτερική αναζήτηση
Εσωτερική αναζήτηση
 #87  από korina
 04 Απρ 2016, 12:23
Δεν είναι λίγες οι παρόμοιες ιστορίες που θα έχετε ακούσει! Παιδί παραδοσιακής ελληνικής οικογένειας, μεγάλωσα μέσα στην αγκαλιά της οικογένειας μου, με στόχους ακαδημαϊκής καριέρας και ενός καλά σχεδιασμένου μέλλοντος. Φυσικά με τους δικούς μου ΠΑΝΤΑ δίπλα. Η μητέρα μου, έμεινε μικρή έγκυος σε μένα και αναγκάστηκε να παρατήσει τις σπουδές της στη Νομική Σχολή Αθηνών! Άλλα χρόνια τότε.. Ήταν το όνειρό της να με δει να καταφέρνω αυτό που δεν πρόλαβε εκείνη, θυσιάζοντας την καριέρα της για την δημιουργία οικογένειας! Έτσι λοιπόν έκανα, ένιωθα να της το χρωστάω για όσα έκανε τόσα χρόνια εκείνη για εμένα! Αριστούχος απόφοιτος πλέον της Νομικής και νιώθω μια ανακούφιση! Όμως αυτό δεν είναι το δικό μου όνειρο! Εγώ από μικρή ονειρευόμουν να γίνω ηθοποιός! Πώς να τους το αποκαλύψω? Δεν θέλω να τους απογοητεύσω.. Γιατί να είναι τόσο δύσκολο να ακολουθείς τα δικά σου θέλω χωρίς να μπουρδουκλώνεσαι στα όνειρα των δικών σου αγαπημένων ανθρώπων? Πώς βγαίνεις από τέτοιο αδιέξοδο?
 #284  από VilaCosta
 03 Αύγ 2016, 17:39
Korina είναι καλό να έχεις στην ζωή σου , τουλάχιστον πριν ωριμάσεις ένα είδος καθοδήγησης ... Η οικογένεια είτε στο πρόσωπο του Πατέρα, είτε στης Μητέρας σου πρέπει να καθοδηγεί τα πρώτα βήματά σου , ακόμα κι αν στο τέλος εσύ αποφασίσεις οτι θέλεις κάτι άλλο. Μιλάς για αδιέξοδο , αλλά ξέρεις τι συμβαίνει κατ' εμέ ; Δεν υπάρχουν αδιέξοδα ! Όλα είναι στο μυαλό , και οι λύσεις και τα προβλήματα, και η πλάνη και η διάυγεια ... Αν έχεις αποφασίσει πως πρέπει να ακολουθήσεις το όνειρό σου καλό είναι να το κάνεις , αρκεί να το έχεις ''ζυμώσει'' καλά μέσα σου . Απο εκεί και πέρα , δεν έχεις απογοητεύσει κανέναν απο την στιγμή που έχεις πετύχει το δικό τους στόχο . Τον κρατάς εναλλακτική . Η ειλικρίνεια είναι απο τις βασικές αρχές όλων των σχέσεων , όπως και αυτή της σχέσης σου με τον εαυτό σου . Μην φοβάσαι να τους πεις την αλήθεια . Φοβάμαι πως όταν αφήνεις ανικανοποίητο τον εαυτό σου , εκείνος παράγει κάτι σαν απωθημένο . Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και πράξε όπως σε οδηγεί , δεν σε βγάζει ζημιωμένη ο ίδιος σου εαυτός ποτέ . Καλή τύχη ;)