• Αληθινός ο Θεός της Βίβλου;

• Θέματα σχετικά με τις θρησκείες
Θέματα σχετικά με τις θρησκείες
 #423  από Ορθολογιστής
 22 Μαρ 2017, 01:37
Ο Θεός της Βίβλου. Ένα ον που ποτέ κανείς δεν είδε, πλην λέγεται από πολλούς ότι είναι ζωντανός, ότι αγαπά τον άνθρωπο και αποκαλεί τους ανθρώπους παιδιά του. Αλλά κανείς, ποτέ δεν τον είδε!

Η Βίβλος, βέβαια, λέει ότι η πίστη στον Θεό είναι πλήρως Λογική. Δηλαδή ότι βγάζει νοήμα να πιστεύει κάποιος στον Θεό αν το σκεφτεί κανείς.
Μα πόσο επιπόλαιο ακούγεται αυτό;
Λογικό να λατρεύεις κάτι το όποιο ποτέ δεν είδες...
Μα αν δεν Τον δεις πώς μπορείς να λες ότι τον αγαπάς και τον λατρεύεις;
Είναι λογικό να στηρίζεις την ζωή σου ολόκληρη σε κάτι που δεν μπορείς δεις!;

Βέβαια να σημειώσουμε εδώ ότι οι χριστιανοί καλούνται να Πιστέψουν, δηλαδή να δεχθούν σαν αλήθεια κάτι που δεν μπορούν να δουν. Και με βάση αυτή την πίστη προχωράνε στην ζωή τους πιστεύοντας ότι ο Θεός δεν προσπερνά την πίστη τους, αλλά την επιβραβεύει.
Όμως πως τόσοι εκατομμύρια άνθρωποι λένε ότι ο Θεός είναι ζωντανός;
Πώς μπορούν, χώρις να τον βλέπουν, να λένε με βεβαιότητα ότι υπάρχει;

Ας πάρουμε ένα-ένα τα πράγματα.

Καταρχάς έστω ότι ο Θεός είναι ζωντανός, αλλά αόρατος. Θα υπάρχει λογικά κάποιος άλλος τρόπος με τον οποίο αποδεικνύει στους ανθρώπους που τον αναζητούν την υπαρξή του. Εαν είναι ζωντανός τότε λογικά ενεργεί και οι ενέργειες του (ή έστω τα αποτελέσμα τους) έιναι ορατά, κατανοητά και συμβαδίζουν πλήρως με τον χαρακτήρα και τις αρχές του Θεού όπως αυτά παρουσιάζονται στην Βίβλο.
Πολλά και δύσκολα μου ακούγονται εμένα :P

Τώρα έστω ότι εγώ με ειλκρίνεια (επειδή με ενδιαφέρει η αληθειά) αναζητώ μία, και περισσότερες, ενέργειες του Θεού. Άρα πρέπει να κάνω ένα βήμα ώστε να δείξω στον Χριστό ότι είμαι διαθέσιμος εφόσον υπάρχει, ζει και ενεργεί να δείξει κάτι και σε εμένα. Τι είναι αυτό που πρέπει να κάνω; Κάποιο τάμα μήπως; Να δώσω λεφτά; Να αρχίσω να εφαρμόζω μια σειρά από τυπικές διαδικασίες, νόμους και πρωτόκολλα;

Υποθέτω πως εφόσον ο Θεός λέει ότι μας αγαπάει και νοιάζεται θα είναι αρκετό, αν απλά του το πω. Εξάλλου αν είναι ζωντανός θα του μιλήσω και λογικά... θα ακούσει!

Καθώς φαίνεται ο Θεός αυτός, εφόσον υπάρχει, μάλλον δεν έχει σαν στόχο το να επιβληθεί στους πάντες, γι αυτό και δεν μπορούμε να τον αποδείξουμε υποθέτω, αλλά να βρει όσους ενδιαφέρονται να τον γνωρίσουν και σε αυτούς να Αποδειχθεί. Αρά το να ανακαλύψουμε την βιωσιμότητα του Θεού της Βίβλου δεν ειναι θέμα που συζητώντας μπορούμε να λύσουμε, αλλά προσωπική υπόθεση του καθενός.

Υποθέτω πως αυτό ξεχωρίζει τον Χριστιανισμό μέσα στην πληθώρα των Θρησκειών. Το ότι δηλαδή βάζει την πρόκληση στον άνθρωπο να ψάξει, με την εγγύηση (από την Βίβλο) ότι αυτός που ψάχνει με ειλικρίνεια... θα βρει!
και ότι όποιος "χτυπά την πόρτα" του Χριστού... εκείνος ανοίγει!
Πολύ τολμήρο κατά την ταπεινή μου γνώμη να λέει κάποιος τέτοια πράγματα. Ρυψοκίνδυνο.
Εκτός κι αν αυτή είναι η αλήθεια.

Ορθολογιστής