• Ψυχοθεραπεία! Ταμπού ή Must?

#60  από thanasis
 01 Απρ 2016, 17:03
Σκέφτομαι αρκετό καιρό τώρα να απευθυνθώ σε κάποιον ψυχολόγο - ψυχίατρο. Αντιμετωπίζω αρκετές συναισθηματικές μεταπτώσεις μέσα στην ημέρα με αποκορύφωμα κάποιες κρίσεις πανικού που εμφανίζονται τις λίγο πιο ζόρικες ημέρες! Θα ήθελα να το συζητήσω με τους δικούς μου ανθρώπους άλλα φοβάμαι μη με περάσουν για psycho! Είναι πολλοί αυτοί που έχουν παραδεχτεί δημόσια ότι κάνουν συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή και το προβάλουν σαν την νέα τάση της εποχής παρ'όλα αυτά διστάζω! Να κάνω την απόπειρα ή η λύση βρίσκεται μέσα μας; Ας με ενημερώσει κάποιος και για το κόστος των συνεδριών!
 #61  από ntinos
 01 Απρ 2016, 17:05
Φίλε μου, εδώ και 10 χρόνια ενώ ακόμα ούτε σαν όρο δε τον πολυαναφέραμε ξεκίνησα να συμμετέχω σε Group therapy! Αυτό γιατί ένιωθα ότι δεν ήμουν ο εαυτός μου, ότι όλα αυτά που είχα να διαχειριστώ ήταν τόσα πολλά που δεν ήξερα από που να αρχίσω και που να τελειώσω! Έχω φτάσει να νιώθω υπέροχα με τον εαυτό μου και να αποτελεί μια ανάγκη μου αυτή η "συνάντηση"!
 #201  από anetos
 16 Μάιος 2016, 23:47
Να πας για ψυχοθεραπεια κι αν οι κρισεις πανικου επιμενουν πηγαινε κ σε ψυχιατρο να σε βοηθησει με χαπια για λιγο πριν κουρασης τον οργανισμο σου πολυ παθεις βλαβη μονιμη κ μετα θες συνεχομενη αγωγη για παντα.Δες ποιοι σε ανεβοπκατεβαζουν ψυχικα και βγαλτους απ τη ζωη σου.Επίσης άλλαξε στεκια κ μη πινεις καφε ποτο η φαγητό οπου δεν είσαι σίγουρος για τα άτομα που σερβιρουν η εχεις κοντραριστεί μαζί τους.Οι περισσ κάτοικοι του Ελλαδιστάν ειναι κρυφοεγκληματικες ψυχοσυνθέσεις μην τους εμπιστεύεσαι.Αν εν αγνοια σου σε έχουν εθίσει σε κάτι όταν το στερηθης λιγο παθαίνεις συμπτώματα κρίσης πανικού.Θα ζοριστης λιγο αλλα οταν ξεθολωσης θα με ευχαριστας για τη συμβουλη μου.Ελπιζω να εχεις οικονομικη αυταρκεια ωστε να τα κανεις ολα πιο ευκολα ...Περαστικά καλη τυχη