• Καθυστέρηση = Εγκυμοσύνη?

#65  από ilias
 01 Απρ 2016, 17:17
Καλησπέρα!Δίσταζα να γράψω εδώ όμως είστε η μόνη μου ελπίδα να βγάλω άκρη!Η κοπέλα μου χρησιμοποιεί αντισυλληπτικά χάπια όμως έχει 5 μέρες καθυστέρηση και αυτό μας έχει ανησυχήσει αρκετά! Θέλω να την καθησυχάσω όμως δεν ξέρω πως να την βοηθήσω γιατί η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω χάσει τον ύπνο μου! Η ίδια φοβάται να πάει σε γυναικολόγο (δεν έχει ξαναπάει).Δεν αντέχει στην σκέψη ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης!Είναι δυνατόν να είναι έγκυος παρά την χρήση των αντισυλληπτικών?
 #495  από elysana
 29 Οκτ 2017, 02:40
Βλεπω πως εχει περασει πανω απο ενας χρονος απο τοτε που γραφτηκε αυτη η ερωτηση. Παρολα αυτα θεωρησα σωστο να απαντησω γιατι μπορει καποιος/α να τυχει να μπει και θεωρω πως ειναι σημαντικο καθενας μας να τα ξερει αυτα τα πραγματα ασχετως φυλλου.
Πρωτον ειναι σημαντικοτατο καθε κοπελα που εχει σεξουαλικες επαφες, οσο νεα κι αν ξεκινησε και ακομη κι αν παντοτε παιρνει προφυλαξεις να πηγαινει μια φορα το χρονο σε γυναικολογο. Ειναι μια ρουτινα που πρεπει να αποδεχτουμε και αν τα οικονομικα μας δεν μας επιτρεπουν επισκεψη ιδιωτικως ειναι κατι που γινεται δωρεαν σε νοσοκομεια και ικα. Οσο αβολο κι αν ακουγεται, ειναι μια επισκεψη σε γιατρο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Δευτερον πως γινεται μια κοπελα που παιρνει αντισυλληπτικα να μην εχει παει σε γυναικολογο; Υπαρχουν ασθενειες που τα κανουν απαγορευτικα ακομη και τωρα που ειναι τοσο πιο ελαφρια και λιγοτερο επιβαρυντικα απ'οτι ηταν παλιοτερα.
Τριτον, η χρηση των αντισυλληπτικων πρεπει να ειναι προσεγμενη. Η δραση τους ειναι τοσο συγκεκριμενη που για να ειναι αποτελεσματικα πρεπει να λαμβανονται σωστα. Μ'αυτο εννοω πως αν μια μερα ξεχασεις να παρεις το χαπι δεν εισαι καλυμμενη μεχρι τον επομενο κυκλο, δηλαδη αφου αδιαθετησεις και μετα. Για να μην παρεξηγηθω, αν ξεχασεις το χαπι μια μερα, συνεχιζεις μεχρι το τελος του κυκλου σου με τα υπολοιπα! Απλα δεν εχεις αντισυλληψη αυτο το διαστημα.
Καλη τυχη και ξεγνοιαστη σεξουαλικη ζωη σας ευχομαι! :)