• Προβληματισμοι

• Όσα θέματα αφορούν τις σχέσεις και τον έρωτα
Όσα θέματα αφορούν τις σχέσεις και τον έρωτα
 #517  από Δέσποινα
 06 Ιαν 2018, 04:35
Καλησπέρα, είμαι κοπέλα μόλις 18 χρονών φοιτήτρια και έχω σχέση 1 χρόνο περίπου με έναν 3 χρόνια μεγαλύτερο μου. Είναι η πρώτη μου σχέση με τόση χρονική διάρκεια και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι από τις σωστότερες επιλογές που έχω κάνει. Η αλήθεια είναι όμως πως φοβάμαι. Από την μια σκέφτομαι πως είναι η πιο ιδανική σχέση που θα με φανταζόμουν να έχω γιατί μέσω αυτής βελτιωνόμαστε και οι δύο σαν άνθρωποι για χάρη του άλλου μέσω υποχωρήσεων και από την άλλη φοβάμαι πως είμαι μικρή για τέτοια, πως δεν είναι καλό που αλλάζουμε ο ένας για τον άλλο και πιστεύω ότι θα έπρεπε εξ'αρχής να ταιριάζουμε χωρίς να ζορίζουμε καταστάσεις. Έχω καταλάβει πως όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε ψυχολογικά διαφορετικά ο καθένας, εικόνες και συμπεριφορές που αντιγράφουμε και αναπαράγουμε υποσυνείδητα από το σπίτι μας και πολλές φορές η επικοινωνία είναι το δυσκολότερο κομμάτι σε μια σχέση. Άρα απλά και μόνο αυτό να σκεφτείς σίγουρα είναι πολύ δύσκολο δύο άνθρωποι να ταιριάζουν σε όλα τους χωρίς διαφωνίες, άλλα μήπως ο τρόπος που σκέφτομαι με κάνει να είμαι βολεμένη, μήπως θα έπρεπε να ψάξω για κάτι καλύτερο? Μα ποίον καλύτερο? Με πιάνει τρέμουλο στην ιδέα να μην είμαι μαζί του γιατί ακόμη και τους τσακωμούς μας τους απολαμβάνω. Είναι τόσο αστείοι όταν τους σκέφτομαι μετά..για μικροπράγματα και ανωριμότητες. Μήπως είμαι μικρή για κάτι τόσο μεγάλο? Μήπως το πολυσκέφτομαι και δεν αξίζει? Και είναι και αυτές οι αμφιβολίες που τα κάνουν όλα πιο δύσκολα. Μήπως δεν με θέλει? Μήπως δεν είμαι ο τύπος του? Μήπως δεν είμαστε ο ένας για τον άλλο? Μήπως όλα είναι ένα λάθος? Μπέρδεμα...Ξέρω η μόνη λύση είναι να το αφήσεις να κυλήσει...Όμως θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος η κάποια άλλη έχει τους ίδιους προβληματισμούς,αν τους βρίσκει λογικούς και τι έκανε για να τους ξεπεράσει?
 #526  από Donatella
 03 Φεβ 2018, 16:36
Δεσποινα μου, πολυ το υπεραναλυεις. Σημασια εχει να περνατε καλα και να θελετε ο ενας τον αλλον. Ολα αυτα περι "μηπως δεν με θελει", "μηπως να βρω κατι καλυτερο" ειναι λογω της ανασφαλειας σου. Δηλαδη δεν εισαι ευχαριστημενη απο την σχεση σου και λες οτι θες κατι "καλυτερο"? Οταν το λες αυτο ειναι σαν να λες οτι ο αλλος δεν ειναι αρκετα καλος για σενα ... Αλλα μετα λες οτι δεν μπορεις χωρις αυτον...Και ποιος σου λεει οτι θα βρεις κατι καλυτερο? Αφου σου προσφερει οσα θελεις και τον θες μην το πολυσκεφτεσαι ;) Σκεψου τι θελεις. Κανεις δεν ειναι τελειος ομως. Ουτε κι εσυ θα εισαι τελεια για εκεινον...θα εχεις κι εσυ τα στραβα σου οπως κι εκεινος. Οποτε δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Γιατι να ειναι ολα λαθος? Δηλαδη τι ειναι αυτο που το κανει λαθος? Εγω λεω να αρχισεις να εκτιμας αυτον που εχεις διπλα σου γιατι σιγουρα δεν θα ξαναβρεις κατι παρομοιο και να μην τον βλεπεις σαν να ειναι ενα τιποτα ή σαν να ειναι κατι λαθος. Ειναι λογικο να αμφιβαλλεις και να εχεις καποιες ανασφαλειες αλλα μετα απο ενα χρονο θα επρεπε να τα εχεις ξεπερασει αυτα. Δες λιγο ολο το πραγμα με αλλη οπτικη γωνια :) ;)